Przekazanie opieki nad grobem płk. Józefa Byszewskiego kłodawskiej „Jedynce”

oddanie

9 listopada 2023 po raz trzeci raz w Kłodawie z inicjatywy prezesa Towarzystwa Samorządowego – Ireneusza Niewiarowskiego, Instytut Pamięci Narodowej o. Poznań przekazał uroczyście akt opieki nad pomnikiem nagrobnym płk. Józefa Byszewskiego Szkole Podstawowej nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Kłodawie. Uroczystość odbyła się w przededniu 105. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i była zwieńczeniem obchodów 125-lecia istnienia szkoły. W trakcie patriotycznego apelu Ewa Michalak-Piguła i Ireneusz Niewiarowski przedstawili sylwetkę bohatera i historię renowacji pomnika.

Aktu przekazania opieki społeczności szkolnej na ręce dyrektorki szkoły Beaty Kołudy i przewodniczącego samorządu szkolnego Mikołaja Marchlewskiego dokonali przedstawiciele IPN Poznań Wojciech Chałupka i Ewa Liszkowska. Uczniowie szkoły przedstawili historię Polski, która przez 123 lata znajdowała się pod zaborami, a także zaprezentowali kilka piosenek patriotycznych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, radni powiatowi i miejscy, władze samorządowe - Katarzyna Hamiga wiceburmistrz Kłodawy i Włodzimierz Fraszczyk wójt Gmina Olszówka (skąd pochodził bohater uroczystości), a także ks. prałat Jerzy Dylewski, dyrektorzy szkół gminnych i przedszkola, przewodnicząca Rady Rodziców oraz prezesi i przedstawiciele lokalnych kół i stowarzyszeń.

Po uroczystości w szkole delegacje uczniów klas IV-VIII, harcerze i zaproszeni goście udali się pod pomnik pułkownika Józefa Byszewskiego, aby oddać hołd bohaterowi. Nagrobny pomnik znajduje się na ogrójcu kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP, a został odnowiony w 2019 roku staraniem Towarzystwa Samorządowego.

Wszyscy uczniowie szkoły i nauczyciele otrzymali książkę „Pełni nadziei i męstwa. Płk Józef Byszewski oraz inni uczestnicy powstania listopadowego z Ziemi Kłodawskiej” wydaną w 2020 roku przez Towarzystwo Samorządowe.

 

2a

2a

2a

2a

2a

2a

2a

2a

2a

2a

2a

2a