W grudniu 2024 tuż przed świętami dobiegła końca renowacja grobu powstańca styczniowego Rocha Szurgocińskiego (1850-1938), podporucznika WP. Roch jako młody 14-letni chłopiec praktykujący u kowala w Folwarku Ciepliny (gm. Izbica) wstąpił do powstania. Był łącznikiem, bo jako młody chłopiec nie wzbudzał podejrzeń.
Przydzielony do grupy Taczanowskiego brał udział w potyczkach pod Uniejowem, Niewieszem, Skotnikami, Łęczycą, Łucynowem (pow. Koło), Jedwabną (pod Włocławkiem), gdzie został ranny w nogę odłamkiem granatu. Dostał się do niewoli, a następnie został zesłany w głąb Rosji pod Archangielsk. Tam przebywał 2 lata.
Prace konserwatorskie nagrobka polegały na sprawdzeniu stanu zadaszenia grobu i zapewnienie izolacji i szczelności, odkopaniu dolnej części grobowca na głębokość ok. 50 cm i wykonaniu izolacji pionowej, usunięciu starego tynku. Całość zdezynfekowano, usunięte zniszczone cegły zastąpiono nowymi, wzmocniono całą powierzchnię, oczyszczono i wykonano nowe tynki i kilkukrotnie pomalowano odpowiednimi farbami.
Jednocześnie oczyszczono krzyż ze starych farb i zapraw, usunięto uszkodzenia, uzupełniono ubytki i po hydrofobizacji odmalowano. Poprawiono i uczytelniono napisy na krzyżu.
W roku 2025 planowane jest zamontowanie nowej tablicy upamiętniającej bohatera.
Tablicę zamieszczoną i ufundowanej przez ZBOWiD Kłodawa w 1978 r. zabezpieczono i przekazano władzom gminy dla umieszczenia jako eksponat w planowanym muzeum miasta.
Prace wykonała firma z Torunia FORMOWNIA – Konserwacja Rzeźby i Architektury pod kierownictwem Elizy Płocińskiej, a całość prac sfinansował Instytut Pamięci Narodowej o. Poznań.