Józef Lewandowski z apteką w Kłodawie był związany od 1913 roku. Wtedy to aptekę w Kłodawie kupił Józef Słomczyński i przyjął do spółdzielni w 1/3 Józefa Lewandowskiego. W 1918 r. zmarł J. Słomczyński, aptekę przejął współudziałowiec Józef Lewandowski spłacając rodzinę w ratach. Początkowo zatrudnił do pomocy siostrzeńca Henryka Pawlaka i Antoninę Białkowską, którzy odeszli z apteki po zawarciu małżeństwa.
Józef Lewandowski poślubił Sylwinę Czerniewicz – siostrę burmistrza Kłodawy – Saturnina. Lewandowscy mieli jedną córkę Marię, urodzoną w 1924 r., która zmarła w wieku kilku miesięcy.
W czasie wojny razem z żoną został wysiedlony, a aptekę przejęła Niemka Wolf. Gdy wojna się skończyła Lewandowscy wrócili, okazało się, że wszystko zostało rozgrabione. Po śmierci Józefa w 1946 r. aptekę jeszcze przez 5 lat prowadziła jego żona Sylwina, wspomagana przez Bohdana Hellicha, farmaceutę z Koła. W 1951 r. apteka przeszła pod przymusowy zarząd państwowy. Sylwina zmarła w 1964 r.
Józef Lewandowski w 1918 roku wydał serię pocztówek prezentujących ważniejsze obiekty Kłodawy. Na pocztówkach znalazł się m. in. kościół w kilku ujęciach, szkoła, rynek, ratusz. Józef posiadał również bogaty księgozbiór, był człowiekiem wielkiej kultury i skromności.
Sylwina i Józef Lewandowscy oraz ich córeczka Maria są pochowani na kłodawskim cmentarzu w rodzinnym grobowcu rodziny Czerniewiczów.
Źródło: „Michał Rawita Witanowski i kłodawska farmacja” – pod red. Barbary Gańczyk, archiwum rodzinne.