Lucjan Feliks Błędowski (1896–1944), ziemianin, właściciel majątku w Pomarzanach, działacz społeczny

Urodził się w Krzewacie jako najmłodsze dziecko Feliksa Bernarda i Marii Kazimiery z Kreczunowiczów. Ojciec zmarł, gdy Lucjan miał 4 lata.
Lucjan Feliks poślubił w 1918 r, Jadwigę Helenę Wyganowską (1896–1961) córkę Stanisława i Anny z Orzechowskich. Małżeństwo zamieszkało w dworze w Pomarzanach, który stanowił centrum posiadłości liczącej około 500 ha.


Lucjan F. Błędowski zmodernizował i pobudował nowe budynki gospodarskie oraz rozbudował dwór otoczony 5-hektarowym parkiem, trzema stawami, ogrodem oraz liczącą około 80 pni pasieką. Obiekty mieszkalne i gospodarcze były zelektryfikowane i skanalizowane. Utrzymywał nowoczesny sad z dużym areałem moreli.
Był postępowym rolnikiem, prowadził oborę zarodową bydła rasy czarno-białej nizinnej oraz trzody chlewnej. Gospodarstwo kooperowało m.in. z warszawską fabryką czekolady „Alfa”, której filia zlokalizowana była w Pomarzanach Fabrycznych, dostarczając surowiec do produkcji mleka skondensowanego i mleka w proszku.
Lucjan F. Błędowski był również aktywnym kłodawskim działaczem społecznym, m.in. kłodawskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jego ogromną pasją była ochrona przeciwpożarowa. Jako jedyny z okolicznych ziemian utrzymywał dobrze wyposażony i umundurowany oddział zakładowej straży pożarnej. Pełnił odpowiedzialne funkcje w zarządzie kłodawskiej OSP. W 1932 r. decyzją Zarządu Okręgowego Związku Straży Pożarnych został naczelnikiem rejonu kłodawskiego.
Właściciel Pomarzan podobnie jak okoliczni ziemianie angażował się w liczne przedsięwzięcia o charakterze patriotycznym, jak zbiórki na Fundusz Obrony Narodowej czy subskrypcja pożyczki na obronę przeciwlotniczą.
Małżeństwo Błędowscy mieli troje dzieci: Krystynę (1920–1938), Marię (1921–2016), Józefę (1925).
Po wybuchu II wojny światowej Lucjan F. Błędowski był poszukiwany przez gestapo, ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem i pracował w Warszawie.
Zmarł w 1944 roku. Pochowany został w grobowcu rodzinnym swego przyjaciela na warszawskich Powązkach. W rodzinnym grobowcu w Kłodawie spoczywa jego córka Krystyna (1920-1938).
Źródło: „Ludzie kłodawskich sołectw”.

 

4. lucjan feliks